streda 28. mája 2014
V dome
Práve čítam knihu Orhana Pamuka Tichý dom. Je to zvláštne, ale na nočnom stolíku vystriedala knihu Petra Krištúfka Dom hluchého.
Dom sa tu stáva hlavným "aktérom", priestorom, v ktorom sa odohrávajú životy postáv, v ktorom počuť hlasy, ktorými jednotliví členovia rodín hovoria, ale aj tie, ktoré si nechávajú pre seba. Pamuk patrí k mojím najobľúbenejším spisovateľom a táto kniha je jeho druhým románom - paradoxne vychádza zatiaľ ako posledný preklad do slovenského (ale aj anglického jazyka). O knihe by sa toho dalo napísať veľa, ale nateraz jedna krátka poznámka. Pamuk zvolil zaujímavý štýl. Každá kapitola je hlasom a pohľadom jednej z postáv. Ukazuje celkom jednoduchú až banálnu vec - ako rôzne vidia tie isté veci rôzni ľudia. Stretnú sa v jednom priestore na krátky čas, ale ten je pre každého z nich iný.
Pamuk však nie je banálny autor, v každej vete je aj kus politiky, kultúry, Turecka...
nedeľa 25. mája 2014
S príbehom
Všetko má svoj príbeh. Príbeh tejto deky sa začal vlastne pred necelými piatimi rokmi. Nie že by som ju šila päť rokov, ale v tomto čase sa začínalo prvé veľké dobrodružstvo našich prvorodených detí. Ešte sme sa nepoznali, ale obidve sme boli v očakávaní toho, čo príde. V májových a júnových dňoch sa nám teda zmenili životy a všetko ďalšie sme už prežívali nielen so svojimi manželmi, ale aj synmi D. a J. Po prvých mesiacoch sme sa stretli prvýkrát v materskom centre a odvtedy sme sa stretávali pravidelne a ďalšie radosti, krúžky, oslavy aj choroby a problémy, dokonca ďalšie tehotenstvá a návrat do práce sme prežívali spolu.
Toto obdobie je nielen intenzívne na zážitky, ale aj zlomové. Deti zmenia život, poprehadzujú poradie v zozname toho, čo je dôležité a čo má iba dočasnú platnosť, všetko je zrazu tak inak dynamické. A deti umožnia nové stretnutia a vzťahy.
Najskôr sme začali navštevovať hudobnú školu pre najmenšie deti, potom spoločné stretnutia vonku, doma, veľa rozhovorov o tom, ako vyriešiť praktické problémy materstva, ale aj ako si poradiť so životom. V spontánnych rozhodnutiach aj názoroch sme vždy našli spoločné prieniky a dôveru.
Ďakujem, Aďa.
Fyzický príbeh tejto deky sa datuje od začiatku školského polroka, ktorý sa práve končí. Nie že by jej šitie bolo veľmi náročné, naopak, vzor je celkom jednoduchý. Ale chcela som počkať na dobrú látku, chcela som premyslieť nejakú minimalistickú kombináciu, ktorá by sa hodila do príslušného interiéru, a chcela som nájsť o kúsok viac voľného času. Niečo vyšlo viac, niečo menej.
Táto pokrývka má aj jedno prvenstvo - je najväčšou vecou, akú som kedy robila. Je dokonca tak veľká, že keď som ju chcela prešívať, musela som čiastočne vypratať jednu izbu. Nehovoriac o tom, že aj fotenie či žehlenie si vyžadovalo svoju logistiku, ktorá bola náročnejšia než možnosti, ktoré mám. Zaujímavá veľká skúsenosť.
Na záver ešte z atmosféry posledných dní - zážitky, farby, príroda. A vôňa bazy v celom byte.
nedeľa 11. mája 2014
Za stolom
Kuchyňa je najdôležitejším miestom života rodiny. Pochádzam z prostredia, kde sa dbalo na stolovanie, spoločné jedenie, presné načasovanie a poradie chodov. Pamätám si, ako mi v detstve a dospievaní nebolo celkom jasné, kde sa tieto pravidlá vzali a prečo sa na nich trvá aj vtedy, keď pre mňa nemali nijaký význam - nevzdialiť sa od stola, časom obeda je presné poludnie, počas hlavných chodov sa nemôže piť, vždy treba jesť polievku... Nič z toho pre mňa vtedy nebolo ani dôležité, ani logické.
Neveľký byt, do ktorého sme sa s manželom sťahovali po svadbe, sme si vybrali podľa príjemne priestrannej kuchyne. Dve stoličky sme časom vymenili za štyri, pribudli kuchynské pomôcky aj špeciálne kuchárske knihy a pribudli pravidlá nášho stolovania, ktoré sme si celkom slobodne postupom času zladili. To, že mnohé z nich sú rovnaké ako z môjho detstva, je len dôkazom toho, že kuchyňa a jedálenský stôl sú mýtické miesta.
Aby sme na to pri každodennom zhone a konzume nezabudli, sprevádza nás jedna spomienka na letný Paríž.
K stolovaniu patria aj obrusy. Len pomaly sa presúvame z odolných umelých verzií k látkovým, ktoré by u nás vydržali asi len jedno jedenie. No aj táto zmenšená verzia obrusu je veľkou zmenou. Látku vyberal syn, veľkosť manžel a dcéra si už svoj rožtek označila, najskôr farbičkou a potom aj jedlom.
streda 7. mája 2014
Séria: Taštičky I
Na svoje veci potrebujeme rôzne úložné priestory, vrecká, šuplíky, nádoby, tašky, organizéry, priečinky. Pre jedných je to spôsob, ako dať pár vecí dokopy, pre iných sa tým otvára samostatný svet predmetov uložených podľa pravidiel, veľkosti, použitia alebo iných vlastností. Niekto je viac pedantný a porušenie pravidla v priečinku ho vyrušuje, pre iného je mierne chaotické prostredie, ktoré sa vnútorne usporadúva samo, úplne vyhovujúce. Logik-organizér je potom vo svete voľnomyšlienkara stratený, chaotika zase privádza zorganizovaný priestor do rozpakov a správa sa v ňom neobratne. (Najlepšie sú však tie stretnutia dvoch svetov, ktoré tento kontrast zvládnu zosúladiť.) Ako sa hovorí, každý je iný, každopádne, "priečinky" rôzneho druhu vo svojom živote potrebujeme.
Pekné látky v kombinácii s dobrými inštrukciami k návodu - a vznikla prvá časť série taštičky:
Animal Garden (1, 2)
Geometria (1)
Fredrika (1, 2)
Ružová (1)
Blíži sa čas jarných výletov a letného cestovania, ktovie, kam to zavedie tieto taštičky.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)